Wiedza tajemna

Co zabrać na rejs?
Karaiby
Dokumenty podróży

Tylko paszport!!! który musi ważny przynajmniej przez 6 miesięcy od daty wjazdu do danego kraju. Przy wkraczaniu drogą morską do USA  konieczna jest wiza amerykańska. Na pozostałych wyspach będziemy kupować wizy turystyczne. Przed wyjazdem na rejs należy jednak sprawdzić jakie są obwiązujące przepisy. Karta Zdrowia EKUZ będzie przydatna na europejskich terenach zamorskich. Kopie przydatnych polis ubezpieczeniowych.

Pieniądze

Na wyspach St. Lucia, St. Vincent i Grenadyny oraz Grenadzie obowiązuje East Caribbean Dollar. Nie ma problemu z wypłatą gotówki z bankomatów, ale będzie się to wiązało z dodatkową opłatą. W banku po okazaniu paszportu można wymienić $ lub € na EC. Można też płacić na straganach $ lub € ale przelicznik nie będzie dla Was korzystny. W awaryjnych sytuacjach jest możliwość wymiany na EC dolarów amerykańskich lub euro w sklepach spożywczych, czy informacjach turystycznych, należy jednak pamiętać o uważnym sprawdzeniu kursu.

Leki

Pamiętaj by zabrać ze sobą leki szczególnie te, które używasz na co dzień. Warto zabrać coś na komary, oparzenia słoneczne oraz leki przeciw bólowe. Na pokładzie jest apteczka ze środkami do udzielenia pierwszej pomocy. Warto wykupić ubezpieczenie od kosztów leczenia i transportu medycznego.

Bagaż

Pamiętaj, że jacht ma ograniczoną ilość miejsca, najlepszym rozwiązaniem jest miękka torba, którą można złożyć lub zwinąć. Warto zabrać ze sobą mały plecak który będzie idealnie się sprawdzał w trakcie wędrówek w terenie i po mieście.

Ubrania, kosmetyki i inne

Głównym ubiorem na jachcie na Karaibach są stroje kąpielowe, dobrze mieć ich kilka. Ważnym elementem Twego ekwipunku powinny być dobre buty do chodzenia po jachcie. Powinny mieć jasną i antypoślizgową podeszwę żeby nie rysować pokładu jachtu. Można tez chodzić po pokładzie, na własne ryzyko boso. Koniecznie zabierz ze sobą dobre okulary przeciwsłoneczne z linką, która zabezpieczy Cię przed ich utratą. Podczas zwiedzania wysp bardzo przydatne są wygodne sandały, szybko schną a przede wszystkim są przewiewne. Możesz też zabrać buty do pływania w wodzie w okolicach raf. Na co dzień najlepiej sprawdza się lekka koszula z długim rękawem lub polo albo zwykły T-shirt i szorty. Jeżeli będziesz miał kilka zestawów to będzie czas na wyschnięcie. Idąc do restauracji przyda ci się ubiór bardziej wyjściowy. Ubrania pakuj w worki foliowe, zabezpieczając je w ten sposób przed wilgocią. Słońce na Karaibach jest wyjątkowo silne, absolutnie niezbędnym jest dobry krem ochronny z filtrem UV. Cienka kurtka od deszczu i wiatru… W ciągu dnia mogą zdarzyć się bardzo krótkie opady tropikalnego deszczu, szczególnie na początku i pod koniec sezonu karaibskiego. Jeśli bardzo Ci to przeszkadza zabierz ze sobą cienką kurtkę, która dodatkowa ochroni Cię przed wiejącym ciepłym wiatrem. Zabierz tez cienki polar lub sweter. Pamiętaj, że jedziesz na rejs w miesiącach zimowych w Europie na lotniskach i w samolotach może być chłodno. Genialnie na podróż sprawdzają się spodnie z odpinanymi nogawkami. Grzechem by było nie ponurkować w tak przepięknej i przejrzystej wodzie. Dlatego warto zabrać własny sprzęt do nurkowania. Możemy też zabrać ze sobą dmuchanego pelikana… Natomiast prosty zestaw wędkarski – składana wędka, kołowrotek, plecionka, zestaw do ciągnięcia za jachtem może nam pozwolić na codzienny obiad z np. 20 kg ryby.
Dla smakoszy… bardzo dużo produktów w marketach pokrywa się z tymi które widzimy na naszych półkach. Ale wędliny w niczym nie przypominają naszych polskich – najlepszych na świecie…nie znajdziecie tam suchej krakowskiej… nie znajdziecie takich przypraw jak Magii, Kucharek czy czosnek granulowany… może warto zabrać ze sobą.

Pamiętaj też, że nie jedziesz na koniec świata i jeśli czegoś zapomnisz, zawsze możesz to kupić na miejscu.

Stopnie żeglarskie

Stopnie motorowodne